Přeskočit na obsah

Centrum

Moravská Ostrava zahrnuje historické jádro, které je největší památkovou zónou v Moravskoslezském kraji. Do centra se jezdí za kulturou, do restaurací, za nákupy a na úřady. I za sportem či relaxací, kterou nabízí jeden z největších městských parků v Česku – Komenského sady nebo postupně rekonstruované nábřeží řeky Ostravice. Je zde nejvíce základních a mateřských škol našeho obvodu. Centrum je ale také místem, kde se po řadě let opět objevily jeřáby a další stavební technika, aby daly vzniknout moderním a architektonicky zajímavým budovám. Centrum Ostravy si totiž zaslouží být nejen dobrým místem pro život svých obyvatel, ale také reprezentativním střediskem metropole a třetího největšího města v Česku. Jak můžeme pomoci my?

Priority pro Centrum

 • Podpoříme projekty, které dají centru moderní vzhled a kvalitní architekturu.
  Nezáleží na tom, zda je investorem město, kraj, stát nebo soukromá firma – důležité je, jak realizace obohatí podobu centra a co přinese jeho obyvatelům i návštěvníkům. Dobré příklady za všechny: probíhající výstavba kampusu Ostravské univerzity na Černé louce, začínající rekonstrukce bývalého obchodního domu Ostravica-Textila, připravované stavby polyfunkčních domů, které vedle obchodních a kancelářských prostor nabídnou také bydlení – Vaclaw, Křižovatka a Malé Lauby, Vojanka, administrativní budova Organica a řada dalších.
 • Zmodernizujeme a sjednotíme mobiliář ve veřejném prostoru.
  Vyměníme poškozené lavičky, odpadkové koše, květináče a sjednotíme jejich vzhled. Vhodné plochy osadíme zelení. V Komenského sadech prosadíme vybudování piknikových míst a gril pointu.
 • Postaráme se o chodníky.
  Stávající chodníky opravíme, popřípadě zpevníme vyšlapané stezky, kterými lidé skutečně procházejí. Skončíme s praxí, kdy se opraví část chodníku, přičemž druhá půlka zůstane v nevyhovujícím stavu.
 • Postaráme se o čisté centrum.
  Budeme dbát na to, aby zvelebení veřejného prostoru bylo do budoucna udržitelné – jinými slovy, aby nové lavičky, odpadkové koše, zelené plochy či květinové záhony a jejich okolí apod. byly stále v dobrém stavu. Zaměříme se i na čistotu kolem popelnic a kontejnerových stání, která schováme za vhodná ohraničení. Budeme usilovat o zvýšení kapacity tříděného odpadu i rozšíření sběrných nádob na odpadky.
 • Vrátíme do centra krytou tržnici.
  Zastřešené tržní haly vznikaly v centrech velkých měst po celá staletí a téměř třistatisícová Ostrava si podobný funkční objekt určitě zaslouží. Jako prostor pro krytou tržnici by mohla posloužit budova bývalého hobbymarketu Bauhaus vedle historické budovy jatek. Zasadíme se o její uzpůsobení na stálou a krytou tržnici, aby Ostravané mohli nakupovat kvalitní produkty místních a regionálních výrobců po celý rok.

Zobrazit další obvod

Co byste zde vylepšili vy?

Je nějaké téma, které vás pálí? Řekněte nám ho a my se ho pokusíme vyřešit.

Navrhnout prioritu