Přeskočit na obsah

Fifejdy

Část Moravské Ostravy vymezená náměstím Republiky a ulicemi Varenskou a Cihelní. Její název napovídá, že tady kdysi dávno bývaly pastviny pro dobytek (pro němčináře Viehweide). Dnes na jejich místě stojí panelákové sídliště, v jehož „útrobách“ se ukrývá unikátní Minikrajina (častěji nazývaná Indiánské městečko) známého sochaře Kurta Gebauera. Označení „na Fifejdách“ nese ostravská městská nemocnice, lokalita je domovem prestižní základní školy G. Píky a dvou vyhledávaných mateřských škol. Obyvatele fifejdských paneláků trápí problémy, které jsou společné všem sídlištím: nedostatečné parkování, nepořádek, chybějící sportovní vyžití pro děti, nevyhovující stav chodníků… a především špatné propojení s centrální částí obvodu. Jak to můžeme změnit?

Priority pro Fifejdy

  • Propojíme Fifejdy s centrem.
    Jak? Vybudováním nové lávky pro pěší i pro cyklisty, která usnadní obyvatelům sídliště cestu do historického středu města, za kulturou, do restaurací, za nákupy i na úřady.
  • Budeme pokračovat v komplexních úpravách veřejných prostranství.
    Regenerace sídliště Fifejdy je dlouhodobým záměrem rozvoje této části našeho městského obvodu. Zahrnuje postupnou rekonstrukci vozovek a chodníků, veřejného osvětlení, úpravy zeleně, zřizování cyklostezek, nová parkovací místa, budování dětských hřišť – nový sportovní areál například dostane ZŠ Generála Píky. Obnova čeká i Minikrajinu Kurta Gebauera s pískovišti, amfiteátrem, mosty, tunelem a dalšími objekty.
  • Podpoříme projekty soukromých investorů a odvážné veřejné stavby.
    Fifejdy nemusí zůstat pouze sídlištěm s fádní panelákovou zástavbou. Právě tato lokalita je místem, kde by v budoucnu měla vyrůst nová budova filharmonie, jedna z nejsledovanějších staveb světa. Další proměna čeká nevzhledný areál bývalého ČSAD, kde vznikne multifunkční sportovní hala.

Zobrazit další obvod

Co byste zde vylepšili vy?

Je nějaké téma, které vás pálí? Řekněte nám ho a my se ho pokusíme vyřešit.

Navrhnout prioritu